ینیچری ها

ینی چری‌ ها(جان نثار)

ینی چری ها: سربازان نخبه امپراتوری عثمانی

امپراتوری عثمانی، قلمروی پهناور و قدرتمندی که قرن‌ها بر خاورمیانه و اروپای شرقی حکومت می‌کرد، به شدت به قدرت نظامی خود متکی بود. در میان ترسناک‌ترین و مورد احترام‌ترین سربازان آن، ینیچری‌ها قرار داشتند، یک نیروی پیاده نظام نخبه با تاریخی منحصر به فرد و جذاب که حضور فعالی نیز در سریال مهمت سلطان فتوحات دارند.
این وبلاگ به دنیای ینی چری ها می‌پردازد و نحوه شکل‌گیری، نقش آنها در ارتش عثمانی و سرانجام سقوطشان را بررسی می‌کند.

سیستم Devşirme (گردآوری)

ینی چری‌ ها به سادگی مانند سربازان عادی استخدام نمی‌شدند. آنها محصول سیستمی به نام دوشیرمه بودند که در زبان ترکی عثمانی به معنای «گردآوری» است. این سیستم شامل جمع‌آوری اجباری و به بردگی گرفتن پسران مسیحی، به‌ویژه از بالکان و آنادولی، بین سنین ۸ تا ۱۴ سالگی بود.
پس از جدا کردن آنها از خانواده‌های خود؛ ختنه می‌شدند و به خانواده‌های ترک در سراسر امپراتوری عثمانی با هدف خدمت به سلطان عثمانی فرستاده می‌شدند. در این خانواده‌ها، آنها به عنوان مسلمان بزرگ می‌شدند و زبان و آداب و رسوم ترکی را می‌آموختند.
زمانی که آموزش نظامی آنها آغاز می‌شد، تحت نظم و انضباطی سخت قرار می‌گرفتند. گذاشتن ریش، فراگیری هر مهارتی به جز سربازی و ازدواج برای آنها ممنوع بود. این انضباط شدید، ینی چری‌ ها را به نیرویی منظم و کارآمد تبدیل می‌کرد. این عمل، تضمین کننده نیروی رزمی وفادار و بسیار منضبط بود. آنها آموزش‌های استثنایی در زمینه سلاح گرم، تیراندازی با کمان، شمشیربازی و تاکتیک‌های نظامی دریافت کردند. این آموزش‌های سخت‌گیرانه به همراه وضعیت انتخاب شدن آنها، حس قوی همبستگی را در میان ینی چری‌ ها ایجاد کرد.

ظهور ینی چری‌ ها

ینی چری‌ ها که در اواخر قرن چهاردهم میلادی به رهبری اورهان یا مراد اول تأسیس شدند، پیروزی‌های اولیه آنها علیه قدرت‌های اروپایی و خاورمیانه شهرت آنها را به عنوان نیرویی زبده و ترسناک تثبیت کرد. آنها هسته اصلی نیروهای نظامی دربار سلطان را تشکیل می‌دادند و به عنوان نگهبان شخصی او و ستون اصلی ارتش عثمانی عمل می‌کردند.

ینی چری ها در زمان سلطان مهمت دوم (محمد دوم)

یکی از عوامل کلیدی موفقیت ینی‌ چری‌ ها، استفاده اولیه از سلاح گرم بود. در دوران سلطنت مراد دوم، ینی چری‌ ها به یکی از اولین واحدهای پیاده نظام در جهان تبدیل شدند که به تفنگ مجهز شدند. این مزیت تکنولوژیکی در قرن‌های ۱۵ و ۱۶ برتری قابل توجهی نسبت به حریفانشان به آنها می‌داد.

نقش ینی چری‌ ها در امپراتوری عثمانی

ینی چری‌ ها نقش محوری در فتح‌های بزرگ امپراتوری عثمانی داشتند. آنها در فتح قسطنطنیه در سال ۱۴۵۳ که رویدادی مهم و نشان دهنده سقوط امپراتوری بیزانس بود، نقش اساسی داشتند. آنها همچنین در شکست دادن ممالیک مصر و تأمین تسلط عثمانی در خاورمیانه نقش اساسی داشتند.

ینی چری (جان نثار) در حال تعظیم

ینی چری در حال تعظیم

ینی چری‌ ها در زمان صلح

در حالی که ینی چری‌ ها به مهارت جنگاوری خود در میدان نبرد مشهور بودند، در زمان صلح نیز وظایف مهمی به آنها محول میشد. از آنجایی که ینی چری ها در محفل‌هایی سرتاسر امپراتوری مستقر بودند، بنابراین در زمان صلح مسئولیت برقراری و حفظ نظم در شهرهای بزرگ به آنها داده می شد. آنها همچنین نقش مهمی در دربار عثمانی ایفا کردند و مناصب مختلفی داشتند و از نفوذ سیاسی قابل توجهی برخوردار بودند.
این نقش دوگانه سربازان و سیاست‌مداران در نهایت بذر سقوط آنها را کاشت. ینی چری‌ ها که به قدرت گرفتن عادت داشتند، شروع به اعمال نفوذ ناروا بر سلطان و دولت کردند. آنها با ثروت اندوزی ذائقه تجمل گرایی را توسعه دادند، که همین عامل منجر به فساد و کاهش نظم و انضباط شد.

زوال و سقوط ینی چری‌ ها

در قرن هفدهم، ینی چری‌ ها سایه‌ای از خود سابقشان بودند. نظم و انضباط آنها که زمانی لرزه بر اندام دشمنان می‌انداخت از بین رفته بود و جای خود را به استکبار و مقاومت در برابر تاکتیک های نظامی جدید داده بود. عدم تمایل آنها به استفاده از تسلیحات مدرن، کارایی آنها را بیشتر تضعیف کرد.
نفوذ سیاسی ینیچری‌ها نیز علیه آنها معطوف شد. آنها اغلب در کشمکش‌های تاج و تخت مداخله می کردند و بی ثباتی در امپراتوری ایجاد می کردند. این امر، همراه با فساد فزاینده و سرپیچی از قدرت، در نهایت منجر به از بین رفتن آنها شد.
ضربه نهایی در سال ۱۸۲۶ در جریان رویدادی به نام “حادثه فرخنده” وارد شد. سلطان محمود دوم که از مداخله و تهدیدهای مداوم ینی چری‌ ها برای اقتدار خود خسته شده بود، قتل عامی را در محفل ینی چری‌ ها ترتیب داد. این رویداد خونین عملاً به سپاه ینی چری‌ ها خاتمه داد و نقطه عطفی را در تاریخ عثمانی رقم زد.

میراث ینی چری‌ ها

ینی چری‌ ها میراث ماندگاری در امپراتوری عثمانی و جهان به جا گذاشتند. آنها یک نیروی نظامی منحصر به فرد بودند که در استفاده از سلاح گرم پیشگام بودند و به عنوان الگویی برای ارتش های حرفه ای بودند. داستان شکل گیری و سقوط آنها گواهی بر قدرت انضباط و آموزش در تاریخ بوده، در عین حال می توان از آن به عنوان یک داستان هشدار دهنده در مورد خطرات قدرت کنترل نشده و دخالت های سیاسی یاد کرد.
میراث ینی چری‌ ها فراتر از میدان جنگ است. مشارکت های معماری آنها، مانند لژهای چشمگیر ینی چری‌(جان نثار) که در سرتاسر امپراتوری ساخته شده است، به عنوان یادآور تأثیر آنها است. داستان آنها همچنان مورخان و علاقه مندان به ارتش را مجذوب خود می کند و بینش های ارزشمندی را در مورد ظهور و سقوط امپراتوری ها ارائه می دهد.

مطالب مشابه

1 دیدگاه

  1. این دیدگاه حاوی اسپویل است و داستان فیلم را لو می‌دهد.
    eslam
    eslam

    جذاب

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟