تصویر زندگینامه مولانا جلال الدین رومی

زندگینامه مولانا جلال الدین رومی

مولانا جلال‌الدین رومی: خورشید ادب عرفانی

مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، که جهان او را به نام مولانا یا مولوی می‌شناسد، یکی از درخشان‌ترین چهره‌های ادبیات عرفانی و تصوف اسلامی است. اشعار شورانگیز او، که به مثنوی معنوی و دیوان شمس تبریزی شهرت دارند، قرن‌هاست که قلب‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مرزهای زبان و فرهنگ را درنوردیده است و حتی سریال مولانا جلال الدین رومی بر اساس زندگی او ساخته شده است. در این نوشتار، برآنیم تا سفری به زندگی پربار ایشان داشته باشیم و با ابعاد مختلف شخصیت و آثار ارزشمندشان آشنا شویم.

تبار و خاستگاه مولانا

مولانا در سال ۶۰۴ هجری قمری (۱۲۰۷ میلادی) در شهر بلخ دیده به جهان گشود. پدرش، بهاء ولد، از علمای برجسته‌ی عصر خود و از صوفیان بنام بود. او لقب «خاتم‌المحققین» (آخرین محقق) را یدک می‌کشید. به همین سبب مولانا از همان ابتدای زندگی؛ در فضایی سرشار از علم، عرفان و معنویت پرورش یافت.

دلیل مهاجرت مولانا و میزان تحصیلات او

با حمله‌ی مغول به خراسان در سال ۶۱۷ هجری قمری، خانواده‌ی مولانا ناچار به ترک وطن شدند. آن‌ها سال‌های متمادی را به سفر و کوچ‌نشینی در سرزمین‌های مختلف از جمله بغداد، دمشق، قونیه سپری کردند و مولانا در این دوران از محضر علمای برجسته‌ی عصر خود همچون فخرالدین رازی و برهان‌الدین محقق بهره برد و علوم مختلف از قبیل فقه، حدیث، تفسیر، منطق و فلسفه را آموخت. وی همچنین در زمینه‌ی ادبیات عرب و علوم متداول آن زمان تبحر یافت.

دیدار سرنوشت‌ساز مولانا با شمس

سرنوشت مولانا با ورود شمس تبریزی به قونیه (هنگامی که مولانا ۳۷ سال سن داشت) در سال ۶۴۳ هجری قمری (۱۲۴۴ میلادی) به کلی دگرگون شد. شمس، با نفوذ عمیق خود، مولانا را از دایره‌ی علوم ظاهری رهانید و به سوی عشق الهی و عرفان ناب رهنمون کرد.
این دیدار، چنان تاثیری بر مولانا گذاشت که او را از عالمی جلیل به عارفی شیدایی و شوریده تبدیل ساخت. مولانا پس از این واقعه، مجالس درس را رها کرد و به سماع و سرودن شعر روی آورد.

موسیقی سریال مولانا جلال الدین رومی

مثنوی معنوی شاهکار جاودانه مولانا

در پی ناپدید شدن ناگهانی شمس، مولانا دچار اندوهی عظیم شد و برای تسکین قلب خود، به سرودن مثنوی معنوی روی آورد. این اثر بی‌بدیل، که به مثنوی مولوی نیز شهرت دارد، به مدت ۲۵ سال به رشته‌ی تحریر درآمد و دربردارنده‌ی حکایت‌ها، تمثیل‌ها، استدلال‌های عرفانی و اشعاری سرشار از عشق الهی است. مثنوی معنوی، با ابیاتی بالغ بر ۲۶ هزار بیت، بلندترین شعر تعلیمی در زبان فارسی به شمار می‌رود و از مهم‌ترین منابع عرفان اسلامی و ادبیات فارسی محسوب می‌شود.

دیوان شمس: غزل‌های آتشین مولانا جلال الدین

دیوان شمس مجموعه‌ی اشعار غنایی مولاناست که خطاب به شمس تبریزی سروده شده است. این اشعار، سرشار از شوریدگی، شوق وصال یار و بیان بی‌واسطه‌ی عشق الهی است.

مرگ مولانا جلال الدین رومی و میراث او

مولانا در سال ۶۷۲ هجری قمری (حدود ۱۲۷۳ میلادی) در قونیه درگذشت. آرامگاه وی در این شهر قرار دارد و به زیارتگاه دوستدارانش از سراسر دنیا تبدیل شده است. اشعار و اندیشه‌های مولانا همچنان الهام‌بخش هنرمندان و اندیشمندان در سراسر جهان است و او را می‌توان یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های ادبیات فارسی و عرفان اسلامی به شمار آورد.

 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه داستان فیلم را اسپویل می‌کند؟